Ismét megnyílnak az Új Nemzeti Kiválóság Program pályázatai

Az Innovációs és Technológiai Minisztérium szakmai támogatásával újra megnyílnak az Új Nemzeti Kiválóság Program (ÚNKP) ösztöndíjpályázatai – közölte a tárca. A program 4 milliárdos keretösszegére 2021. május 20-áig, elektronikus úton pályázhatnak az alap-, mester- vagy doktori képzésben tanuló hallgatók, fiatal oktatók és kutatók. Idén is külön kiírás szólítja meg a tehetséges doktorvárományosokat és posztdoktorokat, ezzel téve teljessé a kutatói életpálya támogatását.

A 2021/2022-es tanévre meghirdetett pályázatok szakmai irányítója az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM), kezelő szerve a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH).

A 6. alkalommal megnyitott program legfőbb célja, hogy az egyéni kiválóság támogatásával is erősítse az egyetemek tudományos-alkotói teljesítményét, ösztönözze a kutatás-fejlesztés és az innováció új generációjának kinevelését.

Idén hat konstrukció keretében több mint 2200-an juthatnak majd támogatáshoz.– hangsúlyozta Bódis József, az ITM Felsőoktatásért, innovációért és szakképzésért felelős Államtitkára.

Szabó István, az NKFIH elnökhelyettese kiemelte: „Az ÚNKP segít abban, hogy a legkiválóbb oktatók és kutatók a pályán maradjanak, a karrierjük legtermékenyebb szakaszában lévő fiatal kutatókat és alkotókat, illetve egyúttal felsőoktatási intézményüket is motiváljuk. 

Az ÚNKP legnagyobb keretösszegű kiírásai az 1,4 milliárd forintos Bolyai+ Felsőoktatási Fiatal Oktatói, Kutatói Ösztöndíj és az 1 milliárd forintos Felsőoktatási Doktori Hallgatói Kutatói Ösztöndíj. 

A részletes pályázati feltételek és dokumentáció itt érhető el: http://www.unkp.gov.hu/palyazatok 

Pályázatot a programban részt vevő 24 felsőoktatási intézmény bármelyikében eredményes kutatói-alkotói tevékenységet folytató egyetemi hallgatók, doktorjelöltek, doktorvárományosok, posztdoktorok, fiatal oktatók és kutatók nyújthatnak be minden esetben az érintett egyetemhez, kizárólag elektronikus úton.

Az elnyerhető ösztöndíjak futamideje kategóriánként változik, legalább 5, legfeljebb 12 hónap.

A nyertes pályázók havi nettó 100-200 ezer forint támogatásban részesülnek, az őket fogadó egyetemek a saját pályázóik által elnyert ösztöndíjak 40 százalékának megfelelő összegű kutatási-működési támogatáshoz jutnak. A 2016-ban indított programban eddig összesen több mint 8500 ösztöndíjat ítéltek oda.